Suvremenim tehnologijama efikasnije do ciljeva – tema je 12. međunarodne Tehnoeko konferencije koja je u Poreču okupila 300-tinjak sudionika iz javnog i privatnog sektora gospodarenja otpadom.
Trodnevni skup otvorio je zamjenik direktora Fonda Mirko Budiša, koji je istaknuo kako je ova konferencija platforma za dijalog, razmjenu ideja i stvaranje konkretnih rješenja. „Posebno mi je drago što su među nama predstavnici komunalnih društava, jer upravo su ona svakodnevni nositelji sustava na terenu – prva linija u provedbi politike održivog gospodarenja otpadom. Bez vašeg truda sustav ne bi funkcionirao. Vaše znanje, iskustvo i izazovi s kojima se susrećete ključni su za oblikovanje realnih i učinkovitih politika“, rekao je Budiša. Istaknuo je nastojanje Fonda i Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije da osmišljavaju programe sufinanciranja koji će pomoći u podizanju razine komunalnih usluga, a da se istovremeno gradi sustav koji će doprinositi ciljevima kružnog gospodarstva i biti resursno učinkovit.
U Hrvatskoj se svake godine povećava količina komunalnog otpada, ali kontinuirano rastu i stope oporabe i recikliranja. Stopa odvojenog sakupljanja je na 48 posto. Saniraju se i zatvaraju odlagališta, raste broj reciklažnih dvorišta i danas gotovo svatko zna u koju kantu ide papir, a u koju plastika – zato jer se otpad odvojeno sakuplja u 96 posto gradova i općina. Od 2010. smanjila se stopa odlaganja na odlagališta za 41 posto. Danas Hrvatska ima tri puta više reciklažnih dvorišta nego prije par godina. „Zadnjih nekoliko godina je u projekte gospodarenja otpadom uloženo preko 550 milijuna eura, što generira investicije vrijedne oko 2,5 milijarde eura. To su veliki novci, ali trošak tih ulaganja moramo gledati kao investiciju u okoliš kakav ostavljamo budućim generacijama“, rekao je Budiša. Posebno je izdvojio i ulaganja u sanacije odlagališta otpada. Do sada je Fond u to uložio 151 milijun eura. Naglasio je da se Fond bavio i sanacijom štete koju su uzrokovali pojedinci svojim nelegalnim postupanjem. Na listi prioriteta Fonda i Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije je sanacija 6 takvih lokacija za koje će Fond u prvoj fazi osigurati 30 milijuna eura. „Ono što nam je svakako tendencija da u godinama koje su pred nama više pričamo o tehnološkim inovacijama u gospodarenju otpadom i daljnjem iskorištavanju resursa u okviru kružne ekonomije, a manje o sanacijama“, zaključio je Budiša.
Osim zamjenika Budiše, koji je održao i uvodno predavanje na temu proširene odgovornosti proizvođača, aktivnu ulogu na konferenciji kao panelisti i predavači imali su: Aleksandra Čilić - načelnica Sektora za zaštitu okoliša, Maja Feketić - načelnica Sektora za EU fondove i Vesna Cetin Krnjević - voditeljica službe u istom sektoru te Zvonimir Majić - načelnik Sektora za posebne kategorije otpada. Voditeljica Službe za odnose s javnošću Lidija Tošić, vodila je sekciju „Edukacija i mediji“ na kojoj su Robi Fuart i Marina Perkov Svilan te Lidija Margeta predstavili edukativne kampanje koje provode komunalna društva Herculanea iz Pule i Komunalac Požega. Tošić je održala i prezentaciju o zelenom spinu i kako se tema otpada često (zlo)upotrebljava u lokalni izbornim kampanjama. O toj temi bilo je riječi i na panelu na kojem su uz direktore centara za gospodarenje otpadom Josipa Grgića i Roberta Podruga sudjelovale i novinarke: Marina Bujan iz Hine te Liderova Ksenija Puškarić.
Nenad Žunec, direktor tvrtke Business Media Croatia koja je već dvanaestu godinu organizator ove međunarodne konferencije, je istaknuo da su kroz program zastupljene teme koje predstavljaju aktualnosti, ali i nove trendove u gospodarenju otpadom. „Europska komisija je postavila ambiciozne ciljeve, odlaganje otpada na odlagalištima će se morati svesti na najmanju moguću mjeru. Tendencija je da se sav otpad ili materijalno ili energetski oporabi“, kazao je Žunac.
Sebastijan Zupanc, direktor Zbornice komunalnoga gospodarstva Slovenije, otkrio je da uz već postojeću energanu u Celju – uskoro kreće natječaj za još dvije nove slovenske energane. Prof. dr. Stefan Sallhofer i dr. Aleksander Jandrić iz bečkog BOKU Universityja su prezentirati vlastita istraživanja recikliranja tiskanih pločica koje uz bakar, nikal, zlato i srebro sadrže izuzetno vrijedne zemne elemente (rijetke zemlje).
O izazovima, ali i rješenjima u odvojenom prikupljanju biootpada i otpadnog mulja govorio je prof. dr. sc. Neven Voća s Agronomskog fakulteta, dok je prof. dr. Renato Šarc sa leobenovskog Sveučilišta Montan istaknu važnost automatizacije i uvođenja novih AI tehnologija u gospodarenje otpadom.
Svi sudionici istaknuli su važnost konferencije kao mjesta susreta, dijaloga i konkretnih prijedloga koji oblikuju zelenu i održivu budućnost gospodarenja otpadom u Hrvatskoj i regiji.
Fotogalerija: