HR

Održan Međunarodni samit o obnovljivim izvorima energije

12.02.2023.

U Dubrovniku je održan dvodnevni Međunarodni samit o obnovljivim izvorima energije (INSORE 2023) koji je organizirao Agronomski fakultet iz Zagreba, u suradnji s North East Renewable Energy Lab iz Indije. Otvorenju su, uz ostale visoke dužnosnike nazočili i direktor Fonda Luka Balen te Mario Šiljeg državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja koji je ujedno i predsjednik Upravnog odbora Fonda.

Znanstvenici iz dvadeset zemalja na samitu su raspravljali o energetici, korištenju obnovljivih izvora energije u poljoprivredi te samodostatnosti i sigurnosti hrane.

„Europska komisija ima za cilj uspostavu održivoga gospodarstva, s namjerom da Europa do 2050. godine bude prvi klimatski neutralni kontinent. Transformacija energetskog sektora u kojem obnovljivi izvori energije imaju ključnu ulogu strateški je interes Hrvatske. Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja je kroz Fond za zaštitu okoliša osiguralo izdašna sredstava za sufinanciranja projekata kojima se potiče proizvodnja zelene energije.“, istaknuo je državni tajnik Šiljeg.

Ministrica poljoprivrede Marija Vučković osvrnula se na važnost povezivanja industrije proizvodnje hrane s novim inicijativama iz EU Strategije razvoja biogospodarstva. Podsjetila je da su dosad kroz Program ruralnog razvoja ugovorena 324 projekta za korištenje obnovljivih izvora energije u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji.

Samit je svečano otvorila izaslanica predsjednika Sabora i predsjednica saborskog Odbora za poljoprivredu Marijana Petir koja je podsjetila kako svaka država koja brine o svom suverenitetu vodi računa i o proizvodnji hrane. „Nužno je povećati proizvodnju i korištenje obnovljivih izvora energije u poljoprivredi. Tako ćemo povećati broj ‘zelenih’ radnih mjesta u ruralnom prostoru, čime ćemo smanjiti siromaštvo i dostignuti klimatske ciljeve”, dodala je Petir.

Posebni gost Samita bio je veleposlanik Indije u Republici Hrvatskoj, njegova ekscelencija Raj Kumar Srivastava, koji je istaknuo kako se Indija, koja broji 1,4 milijardi stanovnika s prosječnom starošću 29 godina, nastoji razviti uz oprezna razmišljanja za idućih 25 godina. „Taj razvoj mora imati osjećaja za klimatske izazove i ugljični otisak i ne smije biti tako razoran kao u brojnim slučajevima zemalja u razvoju. Učimo iz iskustava drugih zemalja, kako se ne bismo našli na istom putu koji je stvorio problem za planetu. Ako mi ne naučimo, priroda će nas podučiti na teži način”, poručio je Raj Kumar Srivastava.

Dekan Agronomskog fakulteta Ivica Kisić izjavio je da je želja sudionika skupa predstaviti i raspraviti moguća rješenja za implementaciju klimatski prihvatljivih inovacija, tehnologija obnovljivih izvora energije i agronomskih rješenja u praksi. Posebna pažnja na tematskim panelima posvećena je politikama održivog razvoja, implementaciji zelenih inovacija i novim izazovima u sigurnosti i samodostatnosti hrane.

Na panel raspravio o implementaciji zelenih tehnologija sudjelovala je i načelnica Fondovog Sektora za energetsku učinkovitost Maja Rajčić, koja je istaknula da Fond za zaštitu okoliša kontinuirano potiče korištenje sustava obnovljivih izvora energije. „Prošle godine smo imali dva programa financiranja – jedan za pravne osobe vrijedan 13.2 milijuna eura, a drugi za građane s ukupnim budžetom od 12.6 milijuna eura. Interes za ove programe je uvijek velik pa ćemo sa sufinanciranjem nastaviti i u narednom razdoblju.“ Uz poticaje za obnovljive izvore energije u tijeku je i natječaj za financiranje istraživačko-razvojnih i inovacijskih projekata kojima se podupiru istraživanja u području proizvodnje čiste energije i niskougljične tehnologije, koja obuhvaća smanjenje emisija i u sektorima kao što su poljoprivreda i šumarstvo.