HR

Održana završna konferencija projekta Fearless Velebit

26.04.2023.

Direktor Fonda Luka Balen u Gospiću je sudjelovao na završnoj konferenciji projekta Fearless Velebit koji se odnosi na razminiranje i očuvanje šumskih ekosustava u zaštićenim i Natura 2000 područjima u Ličko-senjskoj i Zadarskoj županiji.
 
Projekt je vrijedan 34 milijuna eura od kojih je 85%  sredstava osigurano iz Kohezijskog fonda, u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija. U sklopu projekta razminirano je 1.645,26 ha šuma i šumskog zemljišta, te je na projektnom području pronađeno i uništeno 2177 eksplozivnih ostataka rata.
 
„Razminiranje naših područja zahtjevan je i težak zadatak kojim se, na žalost, još uvijek bavimo skoro trideset godina nakon završetka Domovinskog rata. Fearless Velebit je jedan od tri projekta razminiranja koje su Hrvatske šume prijavile za sufinanciranje iz EU fondova i koji se, uz pomoć fondovog Posredničkog tijela, uspješno privodi kraju.“, rekao je direktor Balen te istaknuo kako je kvalitetno gospodarenje šumama jedan od preduvjeta za postizanje ciljeva smanjenja emisija CO2. Naglasio je kako će se u okviru ovog projekta, ali i projekta Naturavita te Karlovac Karst za što je ukupno iz EU fondova osigurano skoro 100 milijuna eura bespovratnih sredstava, očistit ukupno oko 6 tisuća hektara šuma, koje će se pritom i obnoviti autohtonim vrstama.
 
Na konferenciji je sudjelovao i  ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić koji je naglasio kako projekt Fearless Velebit oslikava vrlo važan strateški cilj, a to je Hrvatska bez mina. Projektnom timu se zahvalio riječima „Učinili ste ovaj kraj sigurnijim mjestom za život.“ Tim je riječima ministar obuhvatio i sam krajnji cilj svih projekata koje provode Hrvatske šume, a to je da osim aspekta zaštite prirode i šumarstva projekt je doprinosi i poboljšanju kvalitete života na području provedbe.
 
Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja Mario Šiljeg istaknuo je da će kroz obnovu šumskog zemljišta, koje je u naravi travnjačko stanište, te rekonstrukciju protupožarne infrastrukture omogućiti obnova ugroženih i zaštićenih rijetkih livadnih vrsta.
 
„Šume ne poznaju nikakve administrativne granice ni međe. Važna nam je globalna valorizacija i zaštita prostora u kojem dominiraju šume i unaprjeđenje tih prostora. Želimo u tim nastojanjima prednjačiti, posebno u ruralnim prostorima RH. Iza nas su mnogi iznimno pozitivni rezultatima, a u ovom slučaju to je poseban respekt koji imamo prema našem Velebitu koji pokazuje jednu impozantnu veličinu i ljepotu“, za kraj je istaknuo predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić.