HR

Programi Fonda predstavljeni na forumu o zelenom gospodarstvu

01.12.2023.

Direktor Fonda Luka Balen otvorio je forum Zeleno gospodarstvo - poduzetnički izazovi u energetskoj tranziciji u organizaciji Poslovnog dnevnika.

„Fond je proveo 50 tisuća različitih projekta u 20 godina. Sve ove godine bili smo neizostavan partner svima koji su i prije donošenja Europskog zelenog plana bili svjesni važnosti očuvanja okoliša, a planiramo to i ubuduće. Upravo je u tijeku poziv Fonda za sufinanciranje fotonaponskih elektrana vrijedan gotovo 12,5 milijuna eura. U protekle 3 godine smo samo za projekte energetske učinkovitosti u zgradarstvu i korištenja obnovljivih izvora energije osigurali oko 131 milijun eura nacionalnih sredstava. Zajedno s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja za industriju smo pokrenuli i dodjelu sredstava Modernizacijskog fonda, uz sve postojeće EU programe, uključujući projekte Nacionalnog plana oporavka i otpornosti te sredstva Fonda solidarnosti. Dakle, riječ je o velikim sredstvima koja se ulažu u zelenu tranziciju i, možemo reći, bolju i energetski neovisniju budućnost“, rekao je direktor Balen.

Kroz projekt Zeleno gospodarstvo u provedbi Poslovnog dnevnika, već se drugu godinu pomno prati rad kompanija koje su prepoznale konkurentske prednosti održivog poslovanja. Ovim informativnim projektom naglašena je važnost zelene tranzicije kako za Hrvatsku, tako i za Europsku uniju i cijeli svijet.

Ravnateljica Uprave za energetiku Kristina Čelić kazala je kako je cilj ubrzati sve aktivnosti vezane uz zelenu i energetsku tranziciju što ovisi o poslovnoj zajednici i prije svega prilikama koje se pružaju.
“Dogodili su se poremećaji na tržištu na način da je nedostatak infrastrukture ukazao na slabost u energetskom sektoru i infrastrukturu koja nije dostatna da bi se napravili ti prijelazi prema obnovljivom zelenom gospodarstvu, ali pritom zadržale sve one sigurnosti opskrbe koje su potrebne da ne bi došlo do drugih posljedica kao što je nedostupnost energenata i nacionalnih zaliha koje nisu u funkciji solidarnosti. Sve su to bile aktivnosti koje je kako Europa, tako i Hrvatska morala staviti na stol i organizirati u tim neočekivanim uvjetima”, objasnila je Čelić.

Održana je i zanimljiva panel diskusija na temu „Financiranje održivih projekata“ u kojoj su sudjelovali zamjenik direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitost Mirko Budiša, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, direktor Sektora za energetiku u Turbomehanici, Igor Grozdanić i pomoćnik ravnatelja za zaštitu okoliša, sustave upravljanja i poslovne usluge u Končaru Goran Romac. Raspravljali o tome kako poduzetnici mogu dobiti financijsku podršku za održive projekte, iznosima ulaganja, troškovima pripreme projekta, financijskim benefitima te zakonskim obvezama vezanim uz ESG izvještavanje.
„Kada govorimo o tvrtkama, one su najviše zainteresirane za programe korištenja obnovljivih izvora energije i energetski učinkovita vozila. A u novu godinu zakoračit ćemo skorom objavom javnog poziva za poticanje obnovljivih izvora energije pravnim osobama vrijednog 15 milijuna eura. Jedinice lokalne samouprave, osim programa energetske obnove i obnovljivih izvora energije, najviše interesa iskazale su prema programu smart city, koji potiče održiva i pametna tehnološka rješenja za ostvarenje održivog razvoja, a javni poziv vrijedan 5 milijuna eura kreće kreće u prosincu“, istaknuo je pored ostalih programa zamjenik direktora Fonda Mirko Budiša.
 
Direktor Sektora za energetiku u Turbomehanici, Igor Grozdanić naveo je kako u Hrvatskoj imamo 428 općina i 127 gradova i većinu muče neriješeni imovinsko-pravni odnosi zbog kojih se ne može primjerice postaviti sunčana elektrana na krov. „Škola ima tri vlasnika - općina, županija i država, dok dvorana još nije uvedena u prostorni plan i tako 120 kW zjapi prazno”, opisao je Grozdanić.

Gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin komentirao je kako ih je na zelenu tranziciju najviše natjerao energetski šok zbog rata u Ukrajini nakon kojeg su svi preko noći bili prisiljeni promisliti kako smanjiti silne troškove. “Postavili smo pet solara na zgradu muzeja, dvorac Pejačević, bolnicu i zgradu Virkoma kako bismo na taj način utjecali na same račune.”

Goran Romac iz Končara rekao je kako se ova tvrtka intenzivno bavi zelenim i digitalnim gospodarstvom. “Končar u svojoj srži poslovanja ima i zeleno i digitalno te sebe vidi kao kredibilnog partnera u europskoj zelenoj tranziciji”, rekao je Romac. Istaknuo je Končarevu vjetroelektranu koja u prosjeku godišnje proizvodi 25 milijuna kWh električne energije.

“Ne smijemo zaboraviti da kad govorimo o Hrvatskoj u globalnom kontekstu, moramo se dotaknuti rata u Ukrajini, cijena energenata i inflacije, koji su doveli do tog da se u fokus stavi energetska neovisnost društva, države i gospodarstva. Kad govorimo o poduzetništvu, njihova neovisnost je u principu i pitanje njihove konkurentnosti”, zaključio je Budiša.

Izvor fotografija: Pixsell