U Ninu je održan godišnji sastanak partnera projekta očuvanja plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru. Sastanak je okupio preko 50 predstavnika znanstvene i stručne zajednice iz Hrvatske, Slovenije, Italije i Španjolske, koji su se ovom prigodom osvrnuli na postignute rezultate, razmijenili najnovija saznanja te dogovorili daljnje korake u zaštiti ove globalno kritično ugrožene vrste.
Na razini Hrvatske, projekt očuvanja periske koordinira Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, a sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. "Fond ove aktivnosti sufinancira kroz 3 projekta koje provode Javna ustanova Nacionalni park Brijuni (za sjeverni Jadran), Javna ustanova Park prirode Telašćica (za srednji Jadran) te Javna ustanova More i krš (za južni Jadran). Cilj je ovih projekata utvrditi lokacije i pratiti preživjele jedinke te uspostaviti in-situ i ex-situmjere očuvanja, uključujući i uzgoj periski u kontroliranim uvjetima." pojasnila je Vlatka Gulan Zetić, voditeljica Službe u Fondu. Naime, unatoč velikim izazovima u očuvanju ove vrste i činjenici da se ovaj najveći sredozemni školjkaš suočava s masovnim pomorom još od 2016. godine, međunarodna suradnja, znanstvena istraživanja i aktivno sudjelovanje građana daju nadu za budućnost plemenite periske.
Smatra se kako je pomor prvenstveno uzrokovan parazitom Haplosporidium pinnae, no ulogu imaju i virusne infekcije te klimatske promjene, odnosno podizanje temperature mora. Na sastanku su znanstvenici istaknuli kako su rijetke preživjele jedinke uglavnom pronađene u lagunama, gdje specifični okolišni uvjeti očito pomažu njihovu opstanku. Ipak, u hrvatskom dijelu Jadrana takvi su slučajevi rijetki, a staništa su izrazito ugrožena, tako da danas imamo samo 8 potvrđeno živih jedinki plemenite periske. S obzirom na sve manji broj živih jedinki u moru, za opstanak vrste je ključno pronaći potencijalno otporne jedinke koje bi se dalje mogle razmnožiti i stvoriti prirodni „imunitet“. U tom je smislu svaka preživjela jedinka vrijedan izvor informacija te je važno istaknuti da je samo uz zajedničke napore moguće doprinijeti očuvanju ove važne vrste i cjelokupnog ekosustava Jadrana. Upravo zato, akcija "Jeste li ih vidjeli?" ostaje ključan alat za utvrđivanje preživjelih jedinki, omogućujući građanima da prijavama doprinesu očuvanju ove ugrožene vrste.
* Ako se opazi plemenita periska za koju se sumnja da je živa, treba iznad nje nježno proći kroz morsku vodu rukom, a živa plemenita periska će se zatvoriti. Pri tome treba paziti da se jedinka ne dira i da se uznemirava što je manje moguće. Primjer provjere stanja je prikazan na kratkom videu.