HR

Radi velikog interesa, za Šibenčane održane dvije radionice

30.09.2021.

Veliki interes Šibenčana za energetsku obnovu obiteljskih kuća rezultirao je održavanjem čak dvije informativno-edukativne radionice Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Uz poštivanje epidemioloških mjera, djelatnici Fonda su okupljenim građanima pojasnili izmjene u programu sufinanciranja te demonstrirali rad u sustavu ePrijave.

Naime, Fond je 15. rujna objavio novi Javni poziv, u sklopu kojeg će za različite mjere energetske obnove ili korištenje obnovljivih izvora energije građanima ukupno odobriti čak 300 milijuna kuna bespovratnih sredstava.

Ovisno o tome koje se mjere odaberu, potrebno je zadovoljiti različite uvjete poziva, pojasnili su sudionicima radionice djelatnici Fonda. Toplinska zaštita vanjske ovojnice ili cjelovita energetska obnova kuća financira se s do 60% i to kućama energetskog razreda D ili lošijeg u kontinentalnoj odnosno C ili lošijeg u primorskoj Hrvatskoj. Sredstva su dostupna i isključivo za korištenje obnovljivih izvora energije, bilo za sustave grijanja ili za proizvodnju električne energije. Međutim, za njih se mogu prijaviti samo kuće energetskog razreda C ili boljeg u kontinentalnoj odnosno B ili boljeg u primorskoj Hrvatskoj, kojima će na raspolaganju biti do 40, 60 ili 80% bespovratnih sredstava, ovisno o lokaciji.

Za pojedinu kuću je, ovisno o mjerama, moguće dobiti i do 204 tisuće kuna bespovratnih sredstava, međutim samo za onu koja ima svu potrebnu dokumentaciju i do 3 stambene jedinice ili do 600m2 površine. Prijaviti se mogu fizičke osobe koje su vlasnici ili suvlasnici kuće i koje imaju prebivalište prijavljeno na adresi predmetne kuće, ne kasnije od 30 dana prije same prijave.

Inače, prijave za sufinanciranje bit će moguće isključivo elektronički, putem sustava za ePrijavu, a sa zaprimanjem zahtjeva se započinje 14. listopada od 9 sati. Tek u tom trenutku će korisnicima u aplikaciji biti omogućeno ispunjavanje prijavnog obrasca te učitavanje sve potrebne dokumentacije. Za korisnike kojima elektronički način prijave nije odgovarajući, predviđena je i mogućnost i angažmana certifikatora ili nekog drugog tko može odraditi postupak prijave umjesto njih. Za ovu uslugu, Fond je korisnicima osigurao do 500 kuna, a iznos će biti isplaćen zajedno s ostalim troškovima energetske obnove, temeljem računa ili ugovora o djelu.

Sudionicima koji dokumentaciju već imaju spremnu, iz Fonda su savjetovali da radi promjene cijena na tržištu pribave nove ponude izvođača. Pritom je pojašnjeno kako su takve ponude informativnog karaktera te je kasnije izvođača moguće i promijeniti. S druge strane, dokumenti poput Izvješća o energetskom pregledu i Energetski certifikat vrijede više godina te ih nije potrebno ponovo izrađivati, ukoliko nakon njihovog izdavanja na kući nije bilo dodatnih građevinskih radova.

Bude li im odobreno sufinanciranje, građani će imati 24 mjeseca za provedbu planiranih radova te će trebati zadržati prebivalište na navedenoj adresi 2 godine nakon isplate.