25.06.2026.
U prostorima Ličko-senjske županije je u Gospiću danas održana konferencija za medije na temu nelegalno odloženog otpada na lokaciji PPK Velebit te gospodarenja otpadom na području grada Gospića. Na konferenciji su sudjelovali državna tajnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Anja Bagarić, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen, ravnatelj Instituta za vode Josip Juraj Strossmayer Mario Šiljeg, župan Ličko-senjske županije Ernest Petry te zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić.Sudionici su predstavili širi kontekst i zakonodavni okvir, aktivnosti i mjere sanacije nelegalno odloženog otpada, rezultate provedenih mjerenja i analiza te aktivnosti vezane uz praćenje kvalitete zraka na području županije.
Državna tajnica Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije Anja Bagarić podsjetila je kako prema Zakonu o gospodarenju otpadom, sanaciju lokacije treba provesti onečišćivač i jedinica lokalne samouprave na čijem se području nalazi otpad. „Odlagalište PPK Velebit rezultat je nezakonitih radnji i nakon što je USKOK o nastalom otpadu obavijestio javnost u veljači 2025., u koordinaciji sa Županijom smo odmah reagirali. Obišli smo teren i u suradnji s USKOK-om komunicirali javnosti sve informacije koje su u tom trenutku bile moguće“, istaknula je.
Za zaštitu zdravlja građana, uz očekivanje da onečišćivač neće pokriti trošak sanacije, kao i da jedinica lokalne samouprave nije poduzimala nikakve korake u istom, Ministarstvo i Fond žurno su pokrenuli sve potrebne procedure kako bi Vlada Republike Hrvatske već u svibnju 2025. godine donijela Odluku o izmjenama i dopunama Plana gospodarenja otpadom kojom je uvrštena lokacija u Gospiću.
„Time je Vlada na sebe odmah preuzela punu financijsku odgovornost, a postupak provodi Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost unatoč pasivnosti lokalne samouprave. Redovito surađujemo s USKOK-om, provodimo stručne analize i monitoring onečišćenja te odgovaramo svim zainteresiranim medijima. Često na terenu održavamo i sastanke s lokalnim dionicima“, istaknula je državna tajnica Anja Bagarić.
Državna tajnica tranzicije Anja Bagarić ujedno je prikazala satelitske snimke krčenja šuma pored lokacije putem javno dostupnog Geoportala. Ističe kako je Ministarstvo mišljenja da je krčenje krenulo u proljeće 2020.
„Potpuno je nejasno kako ovolika razina krčenja pored državne ceste D50, koja je vidljiva na snimkama još od 2017. godine, nije primijećena na lokalnom terenu. To je upravo zadatak komunalnog redarstva koje treba provoditi svakodnevne obilaske terena i o tome informirati javnost. Ministarstvo će nastaviti pratiti situaciju“, zaključila je Bagarić.
Na kraju, naglasila je da Lika i njezini građani nisu zaboravljeni: postupak sanacije je u tijeku, a cilj je sanirati odlagalište prema načelu zakonitosti i transparentnosti. „Razumijemo zabrinutost i nestrpljivost građana. Ipak, postupak moramo provesti u skladu s zakonskim okvirima, poštujući postupke javne nabave i istragu u tijeku. Ne možemo sanaciju pokrenuti preko noći, ali činimo sve kako bi to bilo čim prije, gdje je Vlada preuzela sve na sebe umjesto neaktivne lokalne samouprave", zaključila je državna tajnica.
Sam tijek i postupak sanacije odlagališta lokacije u Gospiću detaljnije je pojasnio Luka Balen, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Istaknuo je kako se na ovoj lokaciji godinama ilegalno dovozio otpad koji uvelike potječe i iz inozemstva. Procjena je da se na lokaciji nalazi oko 45.000 tona opasnog i neopasnog otpada.
„U Republici Hrvatskoj ne postoje kapaciteti za obradu većine ovoga otpada, zbog čega je postupak sanacije kompleksan. U takvom postupku troškovi obrade su visoki, gdje jedna od procjena pokazuje da cijeli postupak može koštati čak do 50 milijuna eura“, istaknuo je Luka Balen.
Direktor Fonda dodatno je naglasio da se postupak provodi na temelju dostupnih informacija od svih nadležnih tijela. Naveo je kako su angažirani stručnjaci iz ovlaštenih laboratorija u Hrvatskoj za dodatne analize i potpunije podatke. „Sve podatke kojima raspolažemo koristimo i javno komuniciramo u okviru zakonskih mogućnosti i postupanja nadležnih tijela“, naglasio je Balen.
Dodatno je istaknuo kako su za postupak sanacije osigurana značajna sredstva, a ako je potrebno, i dodatna: „Osigurat ćemo sve što treba da riješimo problem u Gospiću kojeg nismo stvorili, ali smo na sebe preuzeli odgovornost te financijski kapacitet da ga riješimo. No, moramo raditi u okviru zakonskih procedura koje utječu na dinamiku procesa sanacije. Naš cilj je isti kao i cilj građana Gospića - da se sanira ilegalni otpad koji se godinama nezakonito dovozio u Gospić te da svi odgovorni u tom procesu odgovaraju i budu kažnjeni“, poručio je direktor.
Luka Balen ujedno se osvrnuo i na rezultate nedavnih javnih natječaja: „Sve oko postupaka javnog natječaja komuniciramo transparentno i pravovremeno. Nažalost, na prvi natječaj se nitko nije javio unatoč tome što su prijavitelji uzimali uzorke i tražili produžetak roka za dostavu ponuda. Prekjučer smo objavili novi postupak javne nabave za sanaciju rasutog otpada uz silos, kao i onaj za zbrinjavanje otpada u big bag vrećama. Povećali smo i vrijednost investicije te se nadam da ćemo u tom novom postupku izabrati izvođača radova. Paralelno radimo i na sanaciji ostalih dijelova lokacije“, istaknuo je direktor Fonda.
Na kraju, direktor naglašava kako Fond poduzima i pripremne radnje za zbrinjavanje otpada koji je skladišten u objektima. Također se na temelju dostupnih podataka izrađuje tehničko rješenje za privremeno prekrivanje zakopanog otpada radi sprječavanja eventualnog procjeđivanja. Postupak nabave planira se pokrenuti tijekom ljeta. Nakon što se za to steknu potrebni uvjeti, pristupit će se i konačnoj sanaciji tog dijela lokacije.
Ravnatelj Instituta za vode „Josip Juraj Strossmayer“ Mario Šiljeg istaknuo je kako u potpunosti razumije zabrinutost građana zbog nepropisno odloženog otpada, naglasivši da takav otpad mora biti uklonjen i da svaku sumnju treba ozbiljno ispitati. Istodobno je upozorio kako je u stručnom smislu nužno razlikovati postojanje mogućeg izvora onečišćenja od dokazanog utjecaja na vode, koji se može utvrditi isključivo rezultatima monitoringa i laboratorijskih analiza.
„Institut na području Ličko-senjske županije godinama provodi državni monitoring voda. Samo tijekom jedne godine na području županije obradi se oko 400 uzoraka voda, uključujući više od stotinu analiza PFAS spojeva. Takav sustav omogućuje donošenje stručnih zaključaka na temelju velikog broja usporedivih podataka, a ne pojedinačnih rezultata. Dosadašnji rezultati pokazuju da Ličko-senjska županija, promatrana u širem kontekstu Republike Hrvatske, ne odstupa od uobičajene slike stanja voda, a radi dodatnog praćenja u 2025. godini uspostavljena je i nova mjerna postaja Lika - most Ostrvica“, rekao je ravnatelj Šiljeg.
Dodao je kako rezultati državnog monitoringa Instituta, zajedno sa službenim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo o vodi za ljudsku potrošnju, trenutačno ne upućuju na ugrozu javne vodoopskrbe na području Gospića i Otočca.
„Ako se pojavi bilo kakav novi pokazatelj mogućeg rizika, Institut će ga utvrditi kroz sustav monitoringa i o tome pravodobno obavijestiti nadležna tijela i javnost. Naša je zadaća građanima pružiti stručne, provjerene i na mjerenjima utemeljene informacije, jer se povjerenje u institucije gradi činjenicama, a ne pretpostavkama“, zaključio je ravnatelj Šiljeg.
Zamjenica župana Ličko-senjske županije Ličko-senjske županije Jasna Orešković Brkljačić navela je da se putem financijskih sredstava Županije i Fonda za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti postavila mjerna stanica za kakvoću zraka u suradnji s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije. Indikativna mjerenja tijekom cijele godinu ukazuju da nisu zabilježena nikakva odstupanja od graničnih vrijednosti.
„Mjerna stanica u neposrednoj blizini PPK Velebit pokazuje da su koncentracije štetnih čestica u zraku kontinuirano niske i ispod propisanih vrijednosti. To potvrđuje da je zrak u Gospiću čist“, zaključila je zamjenica.
Konferenciju je zaključio župan Ličko-senjske županije Ernest Petry, istaknuvši kako je Županija od početka uključena u rješavanje problema nelegalno odloženog otpada, pri čemu se izbjegava iznošenje neprovjerenih informacija.
„Dok pojedinci pokušavaju skupljati političke bodove, naš je fokus na odgovornom i zakonitom rješavanju problema. Kao župan, zajedno sa svojim suradnicima, svakodnevno radim na zaštiti interesa Like i njezinih građana, bilo da je riječ o sanaciji otpada ili brojnim razvojnim projektima diljem županije. Zahvaljujem Vladi Republike Hrvatske na potpori i financijskom angažmanu koji će omogućiti sanaciju ovog, ali i drugih lokacija na području Ličko-senjske županije“, zaključio je Petry.