HR

Održan sastanak s osječkim komunalnim društvom Unikom

17.08.2021.

Direktor Fonda Siniša Kukić danas je u društvu suradnika održao radni sastanak s predstavnicima osječkog komunalnog društva Unikom, na čelu s direktorom Mariom Turalijom.  Na istom su predstavljeni rezultati gospodarenja otpadom u Osijeku te mogućnosti sufinanciranja budućih projekata.
 
„Fond je uvijek na raspolaganju kad je riječ o poticanju projekata zaštite okoliša, ali i energetske učinkovitosti. U mnogočemu se ciljevi uštede energije i očuvanja okoliša i isprepliću, pogotovo proučimo li europski Zeleni plan. U tom smjeru treba i razmišljati. Osijek je zasigurno jedan od primjera dobre prakse u formiranju lokalnog sustava gospodarenja otpadom. Drago mi je vidjeti da su vaši planovi i dalje ambiciozni te se veselim nastavku kvalitetne suradnje.“ rekao je direktor Fonda Siniša Kukić.
 
Osijek je s odvojenim prikupljanjem otpada započeo gotovo prije 10 godina, a trenutno reciklira oko 38% odvojeno prikupljenog otpada. Direktor Unikoma Mario Turalija rekao je kako svakako teže ostvarenju cilja koji je propisan od strane EU. „Plan nam je i izgradnja sortirnice te nabava strojeva za baliranje papira, limenki i plastike, kao i podzemnih kontejnera. Želimo svojim građanima omogućiti kvalitetnu uslugu, ali i doseći ciljeve cirkularne ekonomije.“ zaključio je.
 
Fond za zaštitu okoliša već niz godina sufinancira potrebnu infrastrukturu i razne aktivnosti kojima se nastoji povećati efikasnost sustava gospodarenja otpadom. U okviru EU projekta vrijednog 350 milijuna kuna je nabavljeno i dostavljeno preko 2 milijuna kanti i kontejnera, a trenutno je otvoreno i 5 nacionalnih javnih poziva vrijednih preko 100 milijuna kuna. Sufinancira se sanacija divljih odlagališta, prijevoz otpada s otoka na kopno, ali i nabava komunalne opreme poput vrtnih i kućnih kompostera, podzemnih i polupodzemnih kontejnera te spremnika za odvojeno prikupljanje ulja iz kućanstava. Uz to, sredstva su dostupna i za gradnju reciklažnih dvorišta, a objavljen je i poziv lokalnim jedinicama kojim se želi ispitati interes za unapređenje i proširenje kapaciteta lokalnog recikliranja otpada.
 
Na sastanku je najavljeno i kako se u Osijeku planira formiranje Centra za ponovnu uporabu te centra za edukaciju, čime bi priča o gospodarenju otpadom bila u potpunosti zaokružena. Trenutno su aktivna i dva projekta sufinancirana od strane Europske unije, a koja kontrolira i prati Fondovo posredničko tijelo razine 2. Riječ je o projektu  unaprjeđenja postojećih i uspostave novih kapaciteta za smještaj i brigu o jedinkama životinja koje se zbrinjavaju u oporavilištu te nabavi komunalnog vozila za odvojeno prikupljanje plastike.
U tijeku je i projekt sanacije odlagališta Lončanica Velike, koje bi trebalo imati dovoljne kapacitete dok god Centar za gospodarenje otpadom Orlovnjak ne krene s radom, a kao posebna tema spomenut je i glomazni otpad te reciklaža građevinskog otpada, uključujući onaj koji sadrži azbest.
 
Osim aktualnih tema, razgovaralo se i o planovima za budućnost, mogućnostima sufinanciranja u sklopu Nacionalnog plana oporavka te ciljevima EU za buduće programsko razdoblje. Zaključeno je kako se može očekivati i daljnji fokus na svemu što doprinosi održivosti i zelenoj infrastrukturi, zbog čega će sigurno postojati razne mogućnosti sufinanciranja i u nadolazećem razdoblju.