19.06.2026.
Direktor Fonda Luka Balen zajedno s ministricom zaštite okoliša i zelene tranzicije Marijom Vučković boravio je u radnom posjetu Koprivničko-križevačkoj županiji. Na sastanku se razgovaralo o aktualnom stanju izgradnje RCGO Piškornica te drugim važnim projektima zaštite okoliša i vodnog gospodarstva na području te županije, uključujući sanaciju nasipa uz Dravu, uklanjanje sedimenata iz jezera Šoderica te rješavanje ekoloških opterećenja na lokaciji bivše praonice vagona u Botovu.Nakon sastanka sudionici su obišli gradilište RCGO-a Piškornica, gdje su se upoznali s tijekom i dinamikom radova. Projekt ukupne vrijednosti gotovo 150 milijuna eura financira se sredstvima Europske unije, Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te lokalnih partnera.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković istaknula je važnost projekta za hrvatski sustav gospodarenja otpadom.
„Napredak koji je ostvaren u odnosu na prošlu godinu doista je impresivan. Piškornica je jedan od najvećih i najvrjednijih strateških projekata gospodarenja otpadom u Hrvatskoj. Prošle godine potpisali smo najvažniji dio ugovora o financiranju i potrebne dodatke, osigurali smo i europski udio, kao i dio ministarstva, a naposljetku i Fonda. Pri tome smo vodili računa o mogućnostima osnivača i financijskim izazovima centra. Uz to smo uspostavili novi model suradnje koji se odnosi na kredit Hrvatske banke za obnovu i razvoj“, poručila je ministrica Vučković.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen naglasio je važnost zajedničkog djelovanja svih partnera na projektu. „RCGO Piškornica predstavlja važan korak prema učinkovitijem gospodarenju otpadom, smanjenju emisija stakleničkih plinova i ostvarenju ciljeva kružnog gospodarstva. Fond će i dalje biti pouzdan partner jedinicama lokalne i područne samouprave u provedbi projekata koji doprinose zelenoj tranziciji i zaštiti okoliša“, istaknuo je Balen.
Direktor RCGO-a Piškornica Mladen Ružman predstavio je aktualni status projekta. „Početak probnog rada centra planiran je krajem prvog ili početkom drugog kvartala iduće godine, dok se završetak i puštanje centra u puni pogon očekuje krajem 2027. godine. Ova dinamika osigurava nam da na sjeverozapadu Hrvatske, uključujući i Bjelovarsko-bilogorsku županiju koja se obuhvatu centra treba priključiti 2030. godine, imamo obradu miješanog komunalnog otpada što je jedan od bitnih ciljeva cijele Hrvatske. Benefiti ovog centra leže u tome da se CO₂ smanjuje za 45.000 tona, što je ekvivalent svih osobnih vozila Koprivničko-križevačke županije u jednoj godini, a drugi doprinos zaštiti okoliša je to da će se do 2035. godine od ukupne mase odlagati samo 10 posto miješanog otpada“, pojasnio je Ružman.
Župan Koprivničko-križevačke županije Tomislav Golubić također je izrazio zadovoljstvo napretkom projekta. „Uvjeren sam da će do kraja 2027., a eventualno početkom 2028. godine, ovaj regionalni centar biti u funkciji i raditi svoj posao. Radit će ono čime se volimo ponositi u našoj županiji, a to je odvojeno prikupljanje otpada i gospodarenje otpadom - ovaj centar je definitivno jedna od karika bez kojih se to ne može.“, rekao je župan Golubić.