HR

Sastanak partnera projekta očuvanja plemenite periske u Jadranu

16.04.2024.

Aktivnosti koje se provode s ciljem očuvanja plemenite periske danas su na Brijunima okupile 60ak stručnjaka, predstavnika partnera na istoimenom projektu. Cilj godišnjeg sastanka bio je evaluirati dosadašnje rezultate te postaviti smjernice za buduće aktivnosti očuvanja ove jedinstvene vrste u hrvatskom Jadranu.

Naime, potaknuti pomorom plemenite periske u Jadranskom moru započetim 2019. godine, koji je doveo do njenog gotovo potpunog nestanka, stručnjaci su 2020. godine pokrenuli projekt Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru. Projekt vrijedan više od 530 tisuća eura na nacionalnoj razini koordinira Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, a s 80% ga sufinancira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Cilj je identificirati žive jedinke te osigurati njihov monitoring, ali i prikupljanje mlađi kako bi se osiguralo daljnje obitavanje ove vrste u Jadranu.  

Vlatka Gulan Zetić, voditeljica Službe u Fondu za zaštitu okoliša istaknula je važnost provođenja ovog projekta u kontekstu alarmantne situacije s periskama u cijelom Mediteranu. „Jedna od mjera je pronalaženje potencijalno otpornih jedinki koje bi se dalje mogle razmnožiti i stvoriti prirodni imunitet. Takve je jedinke pritom bolje ostaviti u prirodnom staništu, uz zaštitu od mogućeg antropogenog djelovanja.“ pojasnila je Gulan Zetić te istaknula kako ugroza jedne vrste ima dalekosežne implikacije na naš okoliš. „Fond zato uvijek podržava projekte zaštite bioraznolikosti. S javnim ustanovama sjevernog, srednjeg i južnog Jadrana smo sklopili ugovore o sufinanciranju vrijedne 430 tisuća eura, a rezultati, koje smo imali prilike danas i vidjeti, su doista ohrabrujući.“  

Naime, sudionici su iskoristili priliku i obišli pulski Aquarium, u kojem se odvijaju ex-situ aktivnosti uzgoja plemenitih periski. Inače, u provedbu ovog projekta uključeni su znanstvenici i stručnjaci 23 partnera iz tri regije - sjevernog, srednjeg i južnog Jadrana, koji su inače zaposlenici javnih ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima, znanstvenih institucija, nevladinih organizacija te drugih stručnih organizacija uključenih u aktivnosti očuvanja plemenite periske.

Na današnjem sastanku, predstavnici Slovenije, Italije i Španjolske su predstavili svoja iskustva i saznanja stečena tijekom provedbe aktivnosti te je razmjena ideja u području očuvanja morske bioraznolikosti potaknula konstruktivnu raspravu. Sastanak je rezultirao i planom konkretnih aktivnosti očuvanja za iduće razdoblje.

U hrvatskom dijelu Jadranskog mora trenutno su poznate lokacije 23 žive jedinke plemenite periske te se u sklopu projekta redovito prati njihovo stanje. U sklopu akcije „Jeste li ih vidjeli?“, od 2019. godine Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja poziva javnost da dojavi lokacije na kojima su opažene žive jedinke plemenite periske, kako bi se identificirale i očuvale te pratilo stanje populacije. Do sada je zaprimljeno više od 2000 dojava građana, a samo u 2023. godini bilo ih je oko 150, što pokazuje veliki interes. Osim o perisci, kroz dojave su prikupljeni vrijedni podaci i o drugim vrstama školjkaša. Posebno zanimljiva vrsta je i Pinna rudis, za koju je dojavljeno oko 20 lokacija, nakon što je posljednji put u hrvatskom podmorju zabilježena u 19. stoljeću.